لوگو مفتی قاسم

نسخۀ عمل به دین؛ همراهی با صادقین

در دوران طلبگی همواره این پرسش ذهنم را به خود مشغول کرده بود که چرا نمی‌توان به قرآن و سنت به‌خوبی عمل کرد و در صورت اندک توفیق نیز در شیوۀ آن، دچار سردرگمی و وسواس می‌شویم. گرچه باید اذعان کرد که الحمدلله نظام مدارس دینی طوری است که طلبه به‌طور ‌سیستماتیک و خودجوش توفیق عمل به برخی اعمال را می‌یابد، و این تا حدودی مطلوب و خوشایند است. اما زمانی که طلبه وارد جامعه می‌شود، آن هنگام از مصونیت فضای پاک مدرسه خارج می‌شود و یک‌باره متوجه می‌شود که آماج عوامل غفلت، وسوسه‌ها و انحرافات قرار گرفته است. آنجاست که متوجه می‌شود فتنه‌ها را نمی‌شناسد، توطئه‌ها را تشخیص نمی‌دهد و شیوة زندگی اسلامی در فضای اجتماعی را به‌خوبی نمی‌داند. گرچه آیین زندگی اسلامی را فراگرفته اما اجرای عملی آن را تحت اشراف استاد کارآزموده و مصلح تجربه نکرده است، لذا در اجرای تئوری‌ها دچار مشکل می‌شود و نسخۀ عملی از مربی مصلح را در دست ندارد؛ این هنگام عده‌ای بی‌توجه به این نیاز مسیرشان را با غفلت ادامه می‌دهند‌ و عده‌ای دیگر برای رفع نیاز و نجات خویش در پی مربی مصلح می‌گردند و چون آن را یافتند در محضر او تربیت دینی می‌آموزند. همنشنین اهل معنا باش/ تا هم عطا یابی هم باشی فتا

گفتنی‌ست در انتخاب مربی مصلح چند نکته را باید درنظر گرفت نخست این‌‌که با مربی خود باید مناسبت فکری و اخلاقی به‌وجود آورد، دوم این‌که تا حدودی با او مناسبت طبعی نیز ایجاد کرد، سوم این‌که محبت او را در دل خود جای داد، و چهارم این‌که با طلب صادقانه و با پایبندی در خدمت او بود؛ «در دل دوست به هر حیله رهی باید کرد»

استاد مفتی محمدقاسم قاسمی مربی مصلح و دلسوزی‌ست، حضور یافتن در محضر ایشان برای هر فردی سعادت و هدایت و توفیقی بس بزرگ ا‌ست. حضرت استاد قاسمی ظهر سه‌شنبه ۱۰ آذر ۹۴ سفری به خاش داشتند و بنده را نیز به معیت پذیرفتند که بسی برایم خوشحال کننده بود. چون در معیت صادقین انسان آداب زندگی اسلامی را می‌آموزد و انگیزۀ اصلاح و خودسازی در وجودش تقویت می‌شود و به وارستگی می‌رسد. سنت الهی نیز برای هدایت و اصلاح انسان‌ها بر دو عنصر مهم «کتاب الله و رجال الله» استوار است؛ کتاب و دین الله را تنها در معیت رجال الله و صادقین می‌توان فهمید و شیوۀ عمل و آداب آن را فراگرفت و به رستگاری رسید.

استاد قاسمی اسوۀ فکرواندیشه اسلامی، و اصلاح‌وخودسازی‌ست، در معیت ایشان می‌توان فکر و اندیشۀ اسلامی را فهمید و درک کرد و نمونۀ عملی اصلاح و خودسازی را مشاهده کرد. ایشان به شاگردان و همراهان بسیار محبت می‌ورزد و در حضر و سفر احوال آنها را تفقد می‌کند و همراهان را به امور خیر تشویق می‌کند و در تمام امور بهترین مشاور و راهنماست. ایشان به علمای سلف احترام خاصی قائل هستند و همیشه سخنان گوهربار و ملفوظات علمای دیوبند را برای نسل بعدی با تعابیر امروزی و شیوا و روان بیان می‌کند و به ایجاد فکر و اندیشۀ اسلامی و اصلاح خود و جامعه اهتمام می‌ورزد و علما را از خودمحوری بازمی‌دارد و بر نفع‌رسانی به عموم تأکید می‌کند. به امر تربیت رجال متخصص اهتمام می‌ورزد، و می‌کوشد ارتباط نسل بعدی را با گذشتگان برقرار کند. تحولات جهان را با دقت دنبال می‌کند و تحلیلات دقیقی ارائه می‌کند و شاگردان و دوستان را به آگاهی از احوال مسلمانان جهان تأکید می‌کند. خلاصه این‌که در حضر و سفر در سه محور فکرواندیشۀ اسلامی، دعوت اسلامی و اصلاح و خودسازی فعالیت می‌کند و در تربیت افراد در این سه محور بسیار می‌کوشد. توفیق معیت و همراهی و تلمذ زدن در محضر ایشان انسان را از جمود و خودمحوری نجات داده و به زندگی هدفمند رهنمود می‌کند.

تهیه و تنظیم: محمد ذاکری‌فر

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code