لوگو مفتی قاسم

مولانا قاسمی: ایمان راستین زندگی را دگرگون می‌کند

به گزارش سنی آنلاین مولانا مفتی محمدقاسم قاسمی در جمع شرکت‌کنندگان بیست‌وششمین همایش دانش‌آموختگی طلاب دارالعلوم زاهدان در مورد اهمیت ایمان و صفات مؤمنان به ایراد سخن پرداخت.

مفتی دارالعلوم زاهدان سخنانش را در این مراسم باشکوه با تلاوت آیه‌ی مبارکه‌ی: «إنما المؤمنون الذین إذا ذکرالله وجلت قلوبهم و إذا تليت عليهم آياته زادتهم إيمانا» و حدیث: «إنماالأعمال بالنیات و إنما لکل إمری ما نوی» آغاز کرد.

ایشان خاطرنشان کرد: الله تعالی انبیاء کرام را برای خوشبختی انسان‌ها فرستاده است. آن گاه که اصلاح‌گران از اصلاح جامعه مأیوس شدند،‌ خداوند متعال پیامبران را برای دعوت فرستادند.

مولانا قاسمی در ادامه افزود: زمانیکه آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم مبعوث شدند، جامعه‌ی بشری در محاصره‌ی انواع ناهنجاری‌ها قرار داشت، اما رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم به اذن و توفیق الهی از طریق دعوت، کار اصلاح را آغاز کردند.

سردبیر مجله‌ی وزین ندای اسلام ادامه داد: نبی‌کریم صلی‌الله‌علیه‌وسلم قبل از هر امری ایمان انسان‌ها را ساختند و ازدل‌ها شروع کردند. وقتی ایمان و اعتقاد درست شود، همه‌ی گره‌ها بازخواهد شد.

ایشان در پرتو آیه‌ی تلاوت‌شده اظهار داشت: ایمان خور را محک بزنید. این یک حقیقت است که ایمان به انسان زندگی جدیدی می‌دهد و او را دگرگون می‌کند. صاحبان ایمان راستین به وقت یاد الله، تکان می‌خورند. همه‌ی افراد جامعه نیاز به ایمان دارند.

مفتی دارالعلوم زاهدان با اشاره به اهمیت توکل و اعتماد بر الله تعالی، خاطرنشان کرد: مؤمن در هر امری نگاهش به الله تعالی است. او را محافظ، مُعز و مُذل خود می‌داند و به او اعتماد دارد. در مقابل هر تهدید وخطر می‌گوید «حسبنالله»؛ خدا ما را کافی‌ست.

ایشان در ادامه افزود: کسی که به الله اعتماد کند پاداشش خود الله است؛ «فهوحسبه». الله تعالی در هر کاری او را یاری می‌کند. همین است مؤمن واقعی. این ایمان بود که صحابه کرام رضی‌الله‌عنهم را برای هر نوع فداکاری آماده کرد. همین ضعف در ایمان باعث مشکلات برای مسلمانان شده است.

عالم برجسته‌ی اهل سنت کشور با ذکر نمونه‌هایی از صحابه کرام رضی‌الله‌عنهم و فداکاری‌های آنان برای دین ابراز داشت: این ایمان حضرت ابوبکر رضي‌الله‌عنه بود که سفره آماده را کنار زد و مال اضافی را به بیت المال برگرداند. حضرت عمر رضي‌الله‌عنه به کارگزارش در مصر هشدار داد و فرزندش را تنبیه کرد. حضرت عثمان رضي‌الله‌عنه حاضر شد در ملأعام به سؤالات و اعتراضات شورشیان پاسخ دهد. از سرکوب آنان انکار کرد تا در شهر رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم خونریزی صورت نگیرد. حضرت فاطمه رضی‌الله‌عنها به تسبیحات خرسند شد و چیزی از متاع دنیا نطلبید. این قوت ایمان بود.

ایشان حاضرین را به شرکت در کلاس‌های قرآن و مطالعه سیره‌ی نبوی فراخواند و خاطرنشان کرد: خانواده‌ها در مجالس قرآنی شرکت کنند و زندگانی و سیره‌ی محسن خود نبی‌اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم را مورد مطالعه قرار دهند.

رئیس دارالافتای دارالعلوم زاهدان در پایان، ضمن تشویق حضار به تلاش و مجاهده در راه خدا، اظهار داشت: در دین حرج و سختی نیست و این دین را الله تعالی برای ما برگزیده است. چرا فرار از مسئولیت؟ چرا گناه؟ همه باید به وظایف خود عمل کنند. الله تعالی را رها نکنید؛ اگر ما به سوی او برگردیم، او بهترین مولی و کارساز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code