لوگو مفتی قاسم

مفتی قاسمی: پرداخت زکات سبب برکت در مال و نزول رحمت‌های الهی می‌شود

سنی‌‌آنلاین| مفتی محمد قاسم قاسمی، ریاست دارالافتای دارالعلوم زاهدان در مراسم نماز جمعه اهل سنت زاهدان (۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶)، با اشاره به اهمیت «زکات» در اسلام، پرداخت آن را سبب برکت در مال و نزول رحمت‌های الهی دانستند.

به گزارش «سنی‌آنلاین»، مفتی محمدقاسم که سخنران اول مراسم نماز جمعه اهل‌سنت زاهدان بود، در ادامه خاطرنشان کرد: «زکات» از فرایض دین و یکی از ارکان اسلام است. از لحاظ شرعی بر هر فرد غنی که بر اموالش یک سال قمری سپری شود، لازم است زکاتش را بپردازد.

ایشان افزود: زکات حق مال است و پرداخت آن موجب برکت در مال می‌شود. کسی که زکات نمی‌پردازد در روز قیامت اموالش به گردنبندی آتشین تبدیل شده و طوق گردنش می‌شود. در روایتی دیگر آمده است که چنین مالی تبدیل به  مار می‌شود و به دو سمت چپ و راست سرش نیش می‌زند و می‌گوید من گنج و خزانه تو هستم.

استاد فقه و حدیث دارالعلوم زاهدان در ادامه‌ی سخنانش به نقل از امام شاه ‌ولی‌الله دهلوی رحمه‌الله برخی از فواید و حکمت‌های پرداخت زکات را برشمرد و گفت: امام شاه‌ ولی‌الله دهلوی رحمه‌الله در کتاب «حجة‌الله‌البالغة» بعضی از فواید و حکمت‌های زکات را بیان کرده است. برخی از آنها عبارتند از:

۱- زکاتی که با اخلاص و برای رضای خدا پرداخت شود سبب برکت در مال می‌شود؛

۲- پرداخت زکات سبب دفع عذاب الهی از انسان و جلب رحمت‌ها و نزول رحمات پروردگار می‌شود؛

۳- عذاب آخرت را برطرف می‌سازد؛

4- موجبِ دعای خیر، سفارش و شفاعت در ملأ اعلی می‌گردد.

مولانا محمدقاسم در ادامه خاطرنشان کرد: مولانا منظوراحمد نعمانی رحمه‌الله نیز در مورد اهمیت و اثرات پرداخت زکات به نکات زیبایی اشاره می‌کند و می‌فرماید:

۱ـ مال را امانت الهی بدانید و زکات آن را پرداخت کنید.

2- دعای خیر بندگان نصیب کسی می‌شود که زکات اموالش را پرداخت می‌کند.

3- مریضی مهلک «محبت دنیا» که سبب نابودی دین انسان می‌شود، از طریق پرداخت زکات درمان می‌شود.

4- اموال‌تان را با دقت بررسی کرده و زکات‌شان را محاسبه و پرداخت کنید؛ سعی کنید بیشتر از مقدار زکات بدهید.

5- هنگام پرداخت زکات دعا کنید نزد الله تعالی قبول ‌شود.

ریاست دارالافتای دارالعلوم زاهدان در پایان سخنانش با اشاره به نزدیک شدن ماه مبارک رمضان، ضمن تاکید بر «بهره‌گیری از برکات ماه رمضان»، مردم را به “کثرت توبه”، “ادای تراویح پشت سر حافظان متقی و خوش‌صدا”، “کثرت تلاوت”، “کثرت ذکر”، “کثرت دعا و استغفار”، “کثرت صدقات و خیرات” و “کثرت نوافل” توصیه کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code