لوگو مفتی قاسم

ما برای نسل جدیدمان چه کرده‌‎ایم؟

 استاد مفتی محمدقاسم قاسمی: رمضانِ امسال شرایط به گونه‌ای مقدر شد که بنده بیشتر در منطقه بمانم و خیلی در زاهدان نباشم. توصیۀ حضرت شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید هم همین بود.
اینجا، هم در سنگان که روستای مادری‌ام است و هم در نوبندیان که روستای پدری بنده است و دارالعلوم نوبندیان در آن واقع است، وقتی تعدادی از جوانان روستا را دیدم که مرتب برای ادای نمازها به مسجد می‌آیند و در مسجد احساس آرامش می‌کنند، احساس عجیبی به من دست ‌داد. ما در گذشته وقتی به منطقه آمده‌ایم، یک روز یا دو روز، نهایتش سه روز مانده‌ایم و بعد به زاهدان بازگشته‌ایم. حالا خیلی از قدیمی‌های روستا که در ردۀ عموها و دایی‌ها و حتی هم‌سن‌وسال خود ما بوده‌اند، دیگر در این دنیا نیستند. نسلی که اکنون ما در منطقه داریم و بیشتر می‌بینیم‌شان، نسل جدید ما هستند. بنده احساس می‌کنم هم در سنگان و هم در نوبندیان با این نسل به‌خوبی آشنا نیستم و خیلی‌هایشان را نمی‌شناسم. جالب اینکه همه از خویشاوندان ما هستند؛ یا پدران‌شان پسرعموها و پسردایی‌های ما هستند یا مادران‌شان دخترعمه‌ها و دخترخاله‌های ما. خودشان را اما به‌طور کامل نمی‌شناسیم.
▫️روزی با خود گفتم آشنایی و ارتباط ما تاکنون با نسل‌قبلی‌ها بوده است. با پدران و پدربزرگان همین‌ها، و این نسل جدیدی است که ما داریم. امروز این نسل است که مساجد را آباد می‌کند. امروز این نسل است که می‌تواند کاری کند. سؤال این است که ما برای این نسل، برای این جوانان رشید چه برنامه‌ای داریم؟ خواهران فاضله و دانش‌آموختۀ ما چه برنامه‌ای برای دختران این نسل دارند؟
بدون شک مراوده و ارتباط فردی یا عمومی داریم، وعظی می‌کنیم و می‌رویم، اما بپذیریم آن‌گونه که شایسته است برای این نسل که دوران بلوغ و جوانی‌اش با روزگار عجیبی مصادف شده، برنامه‌ریزی دقیقی نکرده‌ایم. نتوانسته‌ایم با این نسل جداگانه بنشینیم و برنامۀ ویژه‌ای برایشان داشته باشیم.
دراین‌مدت احساس کرده‌ام از سوی ما در حق این نسل اجحاف شده است. حق‌شان را ضایع کرده‌ایم. الله متعال می‌فرماید: «قوا أنفسکم؛ خودتان را نجات دهید» و در ادامه می‌فرماید: «وأهلیکم ناراً؛ و اهل و خاندان خود را از آتش جهنم نجات دهید.»
در جای دیگری نیز الله متعال خطاب به پیامبرش می‌فرماید: «وأنذر عشیرتک الأقربین؛ و خویشاوندان نزدیکت را انذار کن» و پس از آن از آن‌حضرت می‌خواهد که برای جهانیان فکر کند.
ما ماشاءالله با استفاده از تکنولوژی و برنامه‌هایی چون اینستاگرام سعی می‌کنیم برای مخاطبانی از سراسر جهان سخن بگوییم. این خیلی خوب است. خدمت به امت اسلامی و جامعۀ بشری است. مقاله می‌نویسیم. در جمع‌های بزرگ سعی می‌کنیم در حد توان خود شسته‌رفته سخنرانی کنیم، اما واقعاً از خود پرسیده‌ایم که این گروه تکلیفش چیست و ما چه وظیفه‌ای در قبال آن‌ داریم؟ برای سعادت و سربلندی این نسل در دنیا و آخرت ما چه برنامه‌ای در دست اجرا داریم و چگونه باید برنامه‌ریزی کنیم؟
▫️همۀ من و شما قوم و خویش نزدیک داریم. این وضعیت همۀ ماست. پسرعمو و پسردایی داریم. پسرعموها و پسردایی‌های ما دختر و پسر جوان دارند که دنیای خاص خودشان را دارند. روحیات متفاوتی دارند و زبان متفاوتی را می‌پسندند. برای این نسل نوپسند باید فکر بکنیم و با آن‌ها به زبان خودشان سخن بگوییم. برای این نسل باید اصطلاحات قدیمی‌مان را تغییر بدهیم، تعبیرها را باید عوض کنیم.
این نسل را به حال خود رها نکنیم. برای این موضوع هم فکر و برنامه‌ریزی کنیم. هم دعا کنیم. هم گزارش کار به یکدیگر بدهیم و هم از تجربیات یکدیگر استفاده کنیم.
برای دختران این نسل هم باید فکر بکنیم. این وظیفه بیشتر متوجه خواهران فاضله و دانش‌آموختگان مکاتب و مدارس دینی خواهران است. آنان باید رسالت خود را بشناسند. برادران می‌توانند در برنامه‌ریزی و ایده‌پردازی کمک کنند، اما اجرای برنامه‌ها وظیفه همین خواهران است.
 امید است در همین روزهای باقیماندهٔ ماه مبارک رمضان این مهم را آغاز کنیم، برای موفقیت در آن به‌خوبی دعا کنیم و از الله تعالی کمک بخواهیم.
رمضان المبارک ۱۴۴۱/ سنگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code