لوگو مفتی قاسم

حضرت ابوبکر صدیق فردی زاهد، متقی و باغیرت و خلافت ایشان بسیار سرنوشت‌ساز بود

مفتی محمدقاسم قاسمی در مراسم نماز جمعه اهل‌سنت زاهدان (۲ اسفند ۱۳۹۸) از دوران خلافت حضرت ابوبکر صدیق رضی‌الله‌عنه به‌عنوان یک «اتفاق سرنوشت‌ساز» در تاریخ اسلام یاد کرد و به بیان برخی از صفات این صحابی جلیل‌القدر پرداخت.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سنی‌آنلاین، مفتی محمدقاسم «بیست‌و‌دوم جمادی‌الثانی» را یادآور روز رحلت حضرت ابوبکر صدیق رضی‌الله‌عنه دانست و گفت: رحلت حضرت ابوبکر صدیق رضی‌الله‌تعالی‌عنه یادآور روز تاریخی و سرنوشت‌سازی است که در آن از یک طرف حزن فراق و جدایی جانگداز رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم و از طرفی نعمت خلافتی بود که خداوند متعال یک انسان کامل، مخلص، مجاهد و بااستقامت را به امت اسلام هدیه کرد.
ایشان ضمن تشریح «وضعیت بحرانی صحابه در روز رحلت پیامبر اکرم» اظهار داشت: در آن روز که مسلمانان به‌خاطر رحلت پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم آشفته و متفرق بودند و نمی‌توانستند جدایی آن‌حضرت را تصور و تحمل کنند، لازم بود شخصی منصب خلافت را برعهده بگیرد که بتواند با خطرات مقابله کرده و کشتی طوفان‌زدۀ اسلام را به ساحل برساند. فردی که قاطع، سرشار از غیرت اسلامی، دارای استقامت، زاهد و متقی باشد و زندگی و برخوردی که رسول‌الله با او داشته گواهی بدهد که آن شخص مورد اعتماد فوق‌العادۀ رسول‌الله بوده است؛ این شخص کسی نبود جز ابوبکر صدیق رضی‌الله‌‌عنه.
استاد حدیث دارالعلوم زاهدان با استناد به حدیثی درباره فضیلت حضرت ابوبکر صدیق، خاطرنشان کرد: رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌سلّم درباره حضرت ابوبکر فرموده است: هرکس بر من احسان کرده است، من عوض احسان او را داده‌ام، به‌جز ابوبکر که بیشترین منت و احسان را بر من کرده است. علامه اقبال لاهوری رحمه‌الله نیز با استناد به همین حدیث در وصف ابوبکر صدیق می‌فرماید: آن «امن الناس» بر مولای ما / آن کلیم اول سینای ما
ایشان در ادامه گفت: حضرت ابوبکر صدیق رضی‌الله‌عنه با اتفاق‌نظر صحابه به‌عنوان خلیفه و جانشین رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم برگزیده شد و در مدت کوتاه خلافتش خدمات شایان و بی‌نظیری به امت اسلام کرد.
🔹حضرت علی و حضرت حسن رضی‌الله‌عنهما به مقام رفیع حضرت ابوبکر اذعان داشتند
استاد برجسته دارالعلوم زاهدان به واکنش حضرت علی در زمان رحلت حضرت ابوبکر اشاره کرد و گفت: وقتی حضرت علی رضی‌الله‌عنه از رحلت حضرت ابوبکر صدیق رضی‌الله‌عنه مطلع شد، جملۀ «إنا لله و إنا إلیه راجعون» را خواند و درحالی‌که گریه می‌کرد شتابان بر جنازه حضرت ابوبکر حاضر شد.
مفتی قاسمی ادامه داد: حضرت علی رضی‌الله‌عنه بعد از رحلت حضرت ابوبکر چنین گفت: «ای ابوبکر! الله بر تو ترحم کند، تو نخستین کسی بودی که اسلام آوردی، دارای کامل‌ترین، بزرگ‌ترین و قوی‌ترین ایمان بودی، بیش از همه از الله می‌ترسیدی، بیش از دیگران حفاظتِ رسول‌الله را انجام می‌دادی، از میان صحابه شبیه‌ترینِ مردمان به اخلاق و عملکرد رسول‌الله بودی، مورد اعتماد و احترام رسول‌الله بودی، الله به تو پاداش خیر بدهد، تو کسی بودی که رسول‌الله را تصدیق کردی وقتی که بسیاری از مردم او را تکذیب کردند، تو کسی هستی که الله تو را “صدّیق” نامگذاری کرد، تو [با رسول‌الله] همدردی و غمخواری کردی هنگامی که دیگران به او پشت کردند، ایستادی هنگامی که خیلی‌ها نشستند، صاحب رسول‌الله بودی، او را ترک نکردی، مورد اعتماد رسول‌الله بودی، امتیاز بزرگ تاریخی و غیرقابل انکار همراهی هجرت نصیب تو شد، تو ثانی‌اثنین هستی، بر تو سکینه نازل شد، تو ای ابوبکر! کار خلافت را به نحو احسن انجام دادی.»
مولانا قاسمی در ادامه افزود: حضرت حسن رضی‌الله‌عنه نیز در توصیف حضرت ابوبکر می‌فرماید: «وقتی علامات رحلت حضرت ابوبکر فرا رسید، عایشه را فراخواند و گفت: ای‌ عایشه! ما از شتر، کاسه و لباس بیت‌المال استفاده می‌کردیم و زمانی حق‌دار آن بودیم که خلیفه در خدمت اسلام و مسلمین بود، بعد از مرگ من هیچ‌یک از شما حق استفاده از آنها را ندارد، آنها را به خلیفۀ بعد از من برگردان. وقتی آنها به حضرت عمر برگردانده شدند،  حضرت عمر فرمود: خدا بر ابوبکر رحم کند، بر دوش خلیفۀ بعدی مسئولیتی انداخت که او را خسته می‌کند.»
🔹دوران خلافت حضرت ابوبکر نمونه‌ای از دموکراسی و عدالت بود
استاد حدیث دارالعلوم زاهدان اولین خطبه حضرت ابوبکر بعد از برعهده‌گرفتن خلافت را «نمونه‌ای از دموکراسی، عدالت، آزادی بیان و بهترین شیوه حکومت اسلامی» دانست و گفت: حضرت ابوبکر صدیق رضی‌الله بعد از تصدی امر خلافت، در اولین خطبه و سخنرانی خود چنین فرمود: ای مردم! من هیچ ادعایی ندارم که برترین شما هستم، ولی امیر امور شما هستم؛ اگر خوب عمل کردم مرا یاری کنید، اما اگر بد عمل کردم مرا کنترل و مدیریت کنید. «راستی» امانت و «دروغ» خیانت است. ضعیفِ شما نزد من قوی است و اگر خدا بخواهد من حقش را از ظالم می‌گیرم، و نیرومندِ شما نزد من ضعیف است و اگر ظلم کند او را مجازات می‌کنم. جهاد را ترک نکنید چون هر قومی که جهاد را ترک کند ذلیل می‌شود، ای ملت من و ای صحابه رسول‌الله! شما مرا اطاعت کنید وقتی من شما را به اطاعت خدا دعوت می‌دهم. قرآن و سنت جلوی شماست؛ هرگاه دیدید خلاف این دو عمل کردم هرگز از من اطاعت نکنید. بلند شوید وقت نمازتان فرا رسیده است.»
ایشان خاطرنشان کرد: این سخنان حضرت ابوبکر صدیق رضی‌الله‌عنه به‌خوبی بیانگر این موضوع است که ایشان بهترین شیوۀ حکومتی را داشت و دوران خلافت ایشان نمونه‌ای کامل از دموکراسی، عدالت و آزادی بیان بود.
🔹مریضی‌ها و مشکلات نتیجۀ عملکرد انسان‌هاست
🔹 برای حفاظت از بیماری‌ها به راهکارهای حدیثی و توصیه‌های بهداشتی توجه کنید
مفتی محمدقاسم قاسمی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به ورود ویروس “کرونا” به ایران، بر لزوم «تجدیدنظر در اعمال فردی و اجتماعی» تاکید کرد و گفت: هر مصیبت، مریضی و مشکلی که به انسان می‌رسد نتیجه اعمال اوست.
ایشان ادامه داد: البته مصائب و مشکلات هم جنبۀ مجازات و کیفر و هم جنبۀ آزمایش و امتحان دارند، اما برای ما مناسب است که هنگام مواجهه با مصایب و مشکلات در عقاید، اعمال، اخلاق، برخوردها و معاملات خود تجدیدنظر کنیم و این‌طور تصور کنیم که شاید وجود مشکلات و شیوع بیماری‌ها و آفات در جامعه نتیجۀ عملکرد ماست.
رئیس دارالافتای دارالعلوم زاهدان در ادامه افزودند: حضرت شاه ولی‌الله دهلوی رحمه‌الله در تفسیر آیۀ «وَمَا أَصَابَكُمْ مِنْ مُصِيبَةٍ فَبِمَا كَسَبَتْ أَيْدِيكُمْ وَيَعْفُو عَنْ كَثِيرٍ» [شوری: ۳۰] می‌گوید: کیفر و مجازات به پنج صورت انجام می‌گیرد: ۱- انسانی که مرتکب گناه شود در درون خود احساس گرفتگی و کسالت و اگر نیکی انجام دهد احساس نشاط می‌کند؛ ۲- اگر انسان مرتکب گناه شود در بدنش مشکلات به‌وجود می‌آیند و به بیماری و آفات مبتلا می‌شود؛ ۳- ارتکاب گناه سبب بروز مشکلات در مال و اهل و عیال می‌شود؛ ۴-فرشتگان و بندگان در حق کسی که مرتکب گناه می‌شود لعنت و دعای بد می‌کنند و اگر نیکی کند برای او دعای خیر می‌کنند؛ ۵- کسی که نیکی کند توفیق نیکی دیگری به او می‌رسد، اما اگر بدی کند بدی او را به گناه دیگری می‌کشاند.
ایشان شیوع ویروس کرونا را در جهان «نتیجۀ عملکرد انسان‌ها» دانست و گفت: ویروس کرونا در چین آمد؛ الله بهتر می‌داند چه حکمت‌هایی وجود دارد، اما این واقعیت است که چینی‌ها ظلم کردند، مگر ما ظالم نیستیم؟ هیچ‌کدام از ما بی‌ظلم نیست. حضرت یونس علیه‌السلام می‌گوید من ظالم هستم. ظلم انواع و اقسامی دارد، لذا در این شرایط  دعا کنیم الله تعالی این بلا و آفت را از جامعۀ ما مرتفع گرداند.
مفتی محمدقاسم در پایان برای نجات از ابتلا به ویروس “کرونا”، ضمن تاکید بر «رعایت توصیه‌های بهداشتی»، مواردی از قبیل: «استغفار»، «صدقه»، «اهتمام بر نمازها»، «تجدید وضو برای هر نماز» و «خواندن دعاهای مسنونه» را نیز مورد تاکید قرار داد. ایشان همچنین خواندن دعای «بِسْمِ اللَّهِ الَّذِي لَا يَضُرُّ مَعَ اسْمِهِ شَيْءٌ فِي الْأَرْضِ وَلَا فِي السَّمَاءِ وَهُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ» و خواندن سوره‌های «اخلاص» و «معوذتین» را برای حفاظت از بیماری‌ها مفید و مؤثر دانست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code