لوگو مفتی قاسم

تاکید مفتی محمدقاسم بر حفظ وحدت امت اسلامی

مفتی محمدقاسم، رئیس دارالافتای دارالعلوم زاهدان و از علمای برجسته و سرشناس اهل‌سنت کشور، روز گذشته در بازدید از برخی خبرگزاری‌ها در نمایشگاه مطبوعات، بر لزوم حفظ وحدت امت اسلام و چنگ‌زدن مذاهب به مشترکات تاکید کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سنی‌آنلاین، مفتی محمدقاسم روز گذشته (دوشنبه ۱۷ آبان) در حاشیه‌ی بازدید از بیست‌ودومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها، با مسئولین و گردانندگان برخی خبرگزاری‌های سراسری دیدار و  گفت‌وگو کرد.
رئیس دارالافتای دارالعلوم زاهدان در این دیدارها با اشاره به بحران‌های موجود در جهان اسلام، «وحدت امت اسلامی» و «شناسایی اهداف و برنامه‌های دشمنان» را از ضرورت‌های شرایط کنونی برشمرد.
🔹مولانا محمدقاسم در بازدید از غرفه “خبرگزاری حوزه”، با بیان اینکه باید تلاش کنیم اختلافات را در جهان اسلام به حداقل برسانیم، خاطرنشان کرد: امروز جهان اسلام از تندروی‌هایی که بدون توجه به قرآن و سنت انجام می‌شوند رنج می‌برد. با توجه به اینکه دشمنان اسلام برای اختلاف‌افکنی بین مسلمانان تلاش می‌کنند، ما باید تلاش کنیم اختلافات را به حداقل برسانیم.
ایشان تاکید کردند: اگر به مسائل بنیادین مشغول نباشیم مسائل جزئی ما را فریب خواهد داد. بنابراین وظیفه نخبگان جهان اسلام است که با یکدیگر تعامل داشته باشند، همدیگر را بپذیرند و راه‌های مشترک را بررسی نمایند.
🔹مفتی محمدقاسم، در غرفه “خبرگزاری رسا”، اختلاف را از موانع مهم پیشرفت اسلام برشمرد و گفت: باید زمینه‌ی پیشرفت اسلام در میان انسان‌های جهان را فراهم کنیم. اگر نسبت به یکدیگر بدبین باشیم، همدیگر را تکفیر و تمسخر کنیم و به مقدسات یکدیگر توهین کنیم نسل ما ناامید می‌شود و ما سبب خنده دشمنان می‌شویم و آرزوی دشمنان برآورده می‌شود.
ایشان اعتقاد به وحدت را «تکریم اندیشه‌ی دیگران» دانست و اظهار داشت: باید به دنبال عوامل ایجاد وحدت باشیم. باید در نظر داشته باشیم که با اعتقاد به وحدت و تلاش برای تحقق آن، خود را آماده‌ی پذیرش دیگران می‌کنیم؛ دیگران را تکریم می‌کنیم و به آنان حق اندیشیدن می‌دهیم.
🔹استاد حدیث و فقه دارالعلوم زاهدان در جمع گردانندگان “خبرگزاری شبستان” نیز وحدت شیعه و سنی را سبب «تضعیف دشمن مشترک» عنوان کرد و خاطرنشان نمود: قرآن مجید بزرگترین مشترک شیعه و سنی است. به نظر بنده و بسیاری از کارشناسان آنچه امروز سبب تفرقه شده است دوری مسلمانان از قرآن است.
ایشان در ادامه افزود: در قرآن القاب و پسوندهایی از قبیل شیعه و سنی و دیگر القاب بیان نشده است، بلکه فقط از اسلام و دین نام برده شده است، لذا مرکز توجه و تبلیغات ما باید برای دین باشد. باید از مشترکات خودمان در جهت ترویج دین استفاده کنیم. ما می‌خواهیم جهانیان را با دین آشنا کنیم، اصرار بر تفاوت‌ها و مسائل فرعی علاوه بر اینکه دایره‌ را تنگ‌تر و ما را از هم جدا می‌کند، بشریت را نیز از فیض قرآن و اسلام دور می‌کند.
اندیشمند برجسته‌ی اهل‌سنت کشور تاکید کرد: اگر اتحاد میان شیعه و سنی و تاکید بر مشترکات به شکل صمیمی باشد و عبادات یکدیگر را تحمل کنیم و قرآنی فکر کنیم وحدت ما ضمن اینکه ما را قوی‌تر می‌کند، سبب ناامیدی دشمنان اسلام نیز می‌شود.
🔹ایشان همچنین در جریان بازدید از غرفه کردستان بر لزوم وحدت عملی تاکید کرد و گفت: شیعه و سنی با یکدیگر برادر هستند. همه ما باید در بحث مذهب به عقاید و علمای یکدیگر احترام بگذاریم و در راستای تقریب و همدلی تلاش کنیم. برای این هدف باید شعار تا عمل را اجرایی کرد.
نویسنده‌ی برجسته‌ی اهل‌سنت کشور و سردبیر فصلنامه‌ی بین‌المللی “ندای اسلام”، توصیه‌ای هم به اصحاب قلم داشت و خاطرنشان کرد: تمام نشریات باید در خصوص مسائل مشترک محلی و عمومی مطالب صحیح ارائه بدهند و در نوشته‌هایشان اعتدال را رعایت کنند. نشریات دینی باید به گونه‌ای مطالب خود را ارائه دهند که احساسات مخاطبان خود را تحریک نکنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code