لوگو مفتی قاسم

آرمان فلسطين؛ آزادسازي قبله اول

سازمان ملل متحد، پنجشنبه ۹ آذر ۱۳۹۱/ ۲۹ نوامبر ۲۰۱۲ با درخواست رئيس تشكيلات خودگردان فلسطين مبني بر ارتقاي جايگاه فلسطين در سازمان ملل از «نهاد ناظر» به «دولت ناظر غيرعضو» استقبال كرد و اين درخواست در نشست مجمع عمومي سازمان، با رأي مثبت ۱۳۸ كشور جهان با وجود مخالفت آمريكا و اسرائيل و چند كشور ديگر،‌ به تصويب رسيد.

گرچه هنوز تا استقلال و آزادي كامل فلسطين و به رسميت شناخته‌شدن آن به عنوان يك كشور مستقل فاصلة زيادي وجود دارد و راه سختي در پيش است، ولي به‌هرحال نبايد اين موفقيت را در اين برهه از تاريخ دست كم گرفت. بدون ترديد آنچه به‌دست آمده، فضل پروردگار و نعمت و عنايت او، و از بركات جهاد و مقاومت ملت مظلوم ولي سرفراز فلسطين و فداكاري‌ها و از خودگذشتگي‌هاي جانانة جوانان اين سرزمين است.

مردم فلسطين پس از آن‌كه مدت‌ها طعم تلخ اشغال و آوارگي را چشيدند و چند ميليون از آنان مجبور به هجرت به كشورهاي مجاور و دور و نزديك شدند و چشم به فعاليت‌هاي سياسي و نتايج كنفرانس‌ها دوختند و نتيجة مطلوبي نديدند، بالاخره دريافتند كه تنها با آرزو و درخواست كار به‌جايي نمي‌رسد، و مظلوم‌نمايي نه تنها دل دشمن بي‌رحم و اشغالگر را به درد نمي‌آورد كه او را بيشتر دلير و مصمم مي‌كند تا به ظلم و اشغالگريش ادامه دهد؛ ازاين‌رو فلسطينيان مؤمن به اهميت جهاد و مبارزه در كنار فعاليت‌هاي سياسي بيش از پيش پي برده و با تأسيس جنبش‌هاي مبارز و جهادي، خون تازه‌اي در پيكر اين ملت جاري كردند.

مجاهدان بي‌التفات به اين‌كه چه كسي آنان را تأييد و همراهي مي‌كند، جان بر كف نهاده و از هيچ نوع فداكاري‌اي دريغ نورزيدند. به‌طور مثال، فلسطيني‌ها در جنگ ۲۲ روزة غزه و اسرائيل در سال ۲۰۰۰، و جنگ ۸ روزة ۲۰۱۲، به يهوديان بزدل و ترسو ثابت كردند كه همان‌قدر كه يهوديان زندگي را دوست دارند، مسلمانان بيش از آن دلباختة جهاد و شهادت در راه الله هستند.

آري! فلسطينيان با اقدامات شهادت‌طلبانه اين واقعيت را به باور اسرائيل و حاميانش رساندند كه آنچه براي يك مسلمان واقعي بيش از همه مهم است، دين و ارزش‌هاي معنوي است، نه فقط حفظ جان و منافع مادي و زودگذر. يهودياني كه به تعبير قرآن مجيد آرزوي زندگي هزارساله دارند، نمي‌خواهند به آساني دست از زندگي و مزايا و لذات آن بردارند. آرزوي مرگ براي يك يهودي، جداً سخت و وحشت‌زاست، و اين واقعيتي است كه اسرائيل و امريكا به‌خوبي بر آن واقف‌اند، و خيلي از جهانيان نيز به آن پي برده‌اند.

صحه گذاشتن ۱۳۸ كشور جهان بر بخش كوچكي از حقوق ملت فلسطين، مبيّن واقعيت‌هاي فوق و همچنين اين واقعيت است كه مبارزات مستمر يك ملت مظلوم نه تنها هدر نمي‌رود بلكه مي‌تواند ديدگاه‌هاي خيلي از انسان‌ها و ملت‌ها و دولت‌هاي ديگر را نيز تغيير دهد و وجدان‌شان را بيدار سازد.

از سويي روشن است كه اين موفقيت سياسي، با پشتوانة چند دهه جهاد و مبارزه به‌دست آمده است؛ زيرا تلاش‌هاي سياسي بدون مبارزه و ازخودگذشتگي نتايج مطلوبي به بار نمي‌آورد.

اكنون بر فلسطينيان است كه با همتي مضاعف رو به جلو حركت كنند و هرگز به وضعيت كنوني بسنده نكرده و بدانند كه وعدة نصرت الهي حق است و خداوند متعال تلاش‌هاي مخلصان و مجاهدان را ضايع نمي‌كند.

از جهتي هرگز نبايد فراموش كرد كه آرمان اصلي فلسطين، آزادسازي بيت‌المقدس قبلة اوّل مسلمانان، و تمام سرزمين‌هاي اشغال‌شده توسط رژيم متجاوز صهيونيستي است.

در شرايط فعلي يك دغدغه و خطر نيز وجود دارد و آن اين‌كه مبادا موفقيت اخير سبب شود كه تلا‌ش‌ها و مبارزات، صرفاً در اقدامات سياسي خلاصه گردد و آرمان اصلي فلسطين كمرنگ و بي‌اهميت شود، يا بر سر آن سازش و معامله صورت گيرد. بديهي است كه در آن صورت فلسطينيان هم از عنايات الهي محروم مي‌شوند و هم همدردي و همراهی جهان اسلام را از دست خواهند داد؛ زيرا آنچه تنور مبارزات را پيوسته داغ و پرحرارت نگه مي‌دارد، همانا آرمان آزادسازي فلسطين و بيت‌المقدس از چنگال صهيونيسم و يهوديان اشغالگر است و همين آرمان است كه به جوانان فلسطيني همت و حماسه مي‌بخشد و حمايت و پشتيباني و دعاي خير جهان اسلام را بدرقة راه‌شان مي‌كند و امدادهاي غيبي را به‌سوي آنان جلب مي‌كند.

نبايد از نظر دور داشت كه رژيم صهيونسيتي و حاميانش، به‌خصوص دولت آمريكا، هميشه تلاش كرده‌اند مسئلة فلسطين را مسئله‌اي ملی و منطقه‌ای عنوان كنند و تنها راه رسيدن فلسطينيان به حداقلي از حقوقشان را فقط در سازش فلسطينيان و دولت‌هاي عربي با دولت اشغالگر اسرائيل بدانند و از مطرح شدن حقوق و خواسته‌هاي فلسطينيان در افكار عمومي جهان و مجامع بين‌المللي و قرار گرفتن اين موضوع در صدر دغدغه‌هاي ملت‌ها و دولت‌هاي جهان اسلام تا حد امكان جلوگيري كنند. اما تحولات اخير با پشتوانة چند دهه تلاش و مبارزه، معادله را به نفع فلسطينيان و جهان اسلام، و به ضرر اسرائيل و حاميانش رقم زد، و اين آغاز سپيده‌دم است و ان‌شاءالله پيروزيِ كامل در راه است. نكتة آخر اين‌كه بايد گفت كه مسئلة فلسطين و بيت‌المقدس مسئلة ايمان و اسلام و مسئلة عزت همة مسلمانان است و براي هميشه اين‌گونه خواهد بود. «هو المستعان»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code